ADVERTISEMENT

No ketchup, no money

Yeah, they want $5 for it at Publix.

I’m starting to realize tha Publix in Tallahassee is gouging us. I can do better at Aldi and Fresh Market.

Publix has always been the most expensive grocery store option in Florida. For years, the St. Pete Times used to run an article once a month in their Thursday Food section; they had a "typical" shopping cart that might be bought on a weekly shopping trip by a family of four...milk, chicken, variety of veggies, paper goods, etc. They'd then send staff to each of the major chain grocers in the area (they'd float, one month they'd check stores in St Pete, next month maybe Tampa, then Clearwater...) and price out the basket. Publix was virtually always the most expensive, followed closely by Winn Dixie. Cheapest was about always WalMart, with Albertsons and Kash&Karry/Sweetbay next cheapest.

It was a very well-done article with very good, useful information.
 
  • Like
Reactions: bcherod
Average American consumes 71 pounds of ketchup a year.
40b41d46a779193ebf7bf37aaea5a23c.gif
 
making ketchup isn't hard.

it's just tomato paste, tomato sauce, apple cider vinegar, brown sugar, garlic powder, onion powder, salt and pepper.

If you're really making ketchup I think the tomato stuff is just tomatoes...
 
I’m an original Heinz ketchup loyalist. Any other brands I’ll turn my nose up at it and just go without.

And really it’s not that expensive, if you buy a value pack even Heinz ketchup pencils out to about $0.11 an ounce, less than $2/pound or under $3.50/quart. Certainly not expensive enough to waste my time making my own inferior substitute.
My ketchup is not inferior. Come to my kitchen and experience good food.

But, I’m trained. 😻
 
You need the same ingredients.
Would say “similar” not the “same” (or “mostly the same”). BBQ sauces I generally buy have always been $6-$10 a bottle regardless…so haven’t noticed a hike. My post was just noting I don’t buy bottles of ketchup for my personal consumption.
 
That's complete BS, the average person is not eating 1.3 pounds of ketchup a week. A family of 5 would go through several bottles a week.
A few hits on Google repeated. My guess would be that is all ketchup sold in US from manufactures and includes ketchup used to make BBQ sauce but just guessing. Also likely a lot of ketchup gets tossed because it’s used on plate but not consumed.
 
A few hits on Google repeated. My guess would be that is all ketchup sold in US from manufactures and includes ketchup used to make BBQ sauce but just guessing. Also likely a lot of ketchup gets tossed because it’s used on plate but not consumed.
Well if it's on google it has to be true. Everything is true on the internet.

It's complete bullshit. No one is eating over a pound of ketchup a week. Use common sense. You'd have to be drinking the stuff.
 
Well if it's on google it has to be true. Everything is true on the internet.

It's complete bullshit. No one is eating over a pound of ketchup a week. Use common sense. You'd have to be drinking the stuff.
Heinz sells 650 million bottles a year. Just Heinz.
 
I bought a bottle of ketchup last weekend at HyVee for the summer grilling season. It cost me .99 cents. We're currently working through how to afford it without making our own, but the good news is it should last all year.
 
  • Haha
Reactions: beanerhawk
I bought a bottle of ketchup last weekend at HyVee for the summer grilling season. It cost me .99 cents. We're currently working through how to afford it without making our own, but the good news is it should last all year.
Have some self respect.
 
Publix has always been the most expensive grocery store option in Florida. For years, the St. Pete Times used to run an article once a month in their Thursday Food section; they had a "typical" shopping cart that might be bought on a weekly shopping trip by a family of four...milk, chicken, variety of veggies, paper goods, etc. They'd then send staff to each of the major chain grocers in the area (they'd float, one month they'd check stores in St Pete, next month maybe Tampa, then Clearwater...) and price out the basket. Publix was virtually always the most expensive, followed closely by Winn Dixie. Cheapest was about always WalMart, with Albertsons and Kash&Karry/Sweetbay next cheapest.

It was a very well-done article with very good, useful information.
Lol, they ever do Treasure Island? That Publix has to be the most expensive grocery place in the galaxy. And its a much smaller store with limited options. Our first year there we assumed it was just a thing being on the barrier islands and price gouging was the norm. Then we learned we can drive 3 minutes to the Madeira beach Winn Dixie which is a full line store in a plaza right behind Gulf Blvd with a dollar tree and a liquor store. We now go there on day one and in one stop at all three places we're set for the week for what amounts to one days worth of shit cost at that Publix. You can drive 5 minutes from there and hit up a Wal-Mart on the mainland for literally anything.
 
I bought a bottle of ketchup last weekend at HyVee for the summer grilling season. It cost me .99 cents. We're currently working through how to afford it without making our own, but the good news is it should last all year.
That's no possible, google says you'll need a new bottle by Monday consuming over a pound of it a week.
 
  • Like
Reactions: Derekd3408
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT